Takiego wydarzenia jeszcze w mieście nie było! Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Łęczycy w Fotografii już 23 marca – zacznijcie wiosnę z fotograficznym impetem!

Pomysł jest prosty: w wiosenny sobotni poranek fotografowie-amatorzy poznają temat zadania fotograficznego, zaś na jego wykonanie będą mieli kilka godzin. Łęczyckiego mistrza fotografii wybierze fachowe jury, a sami uczestnicy przyznają nagrodę publiczności. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne IMPET, honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Łęczycy, Paweł Kulesza.

– Łęczyca o każdej porze roku warta jest fotografowania, ale początek wiosny jest moim zdaniem szczególny – zwraca uwagę burmistrz. – Taki konkurs to okazja nie tylko do tego, żeby spojrzeć na miasto z fotograficznej perspektywy, ale także by lepiej poznać łęczycan od strony ich artystycznych umiejętności. Mam nadzieję, że impreza już na stałe zagości w miejskim kalendarzu – dodaje Paweł Kulesza.

– W odróżnieniu od konkursów, na które zgłasza się gotowe zdjęcia, nasze Mistrzostwa są bardzo dynamiczne – opowiada Piotr Banasik, fotograf, członek Stowarzyszenia IMPET. – Zadaniem uczestników będzie wykonanie tylko jednego zdjęcia (wybranego spośród wszystkich zrobionych podczas zawodów), realizującego temat konkursu, który aż do momentu startu pozostanie w tajemnicy – dodaje pomysłodawca konkursu.

Mistrzostwa Łęczycy w Fotografii to konkurs bardzo egalitarny i otwarty dla wszystkich, którzy kochają robić zdjęcia. – Nie ma znaczenia, czy dysponujesz telefonem komórkowym z aparatem, czy pełnoklatkowym korpusem z kilkoma obiektywami – zachęca uczestników Piotr Banasik. – Liczy się to, kto stoi za aparatem: pomysł, kreatywne podejście do zadania, wrażliwość, wyczucie chwili i złapanie odpowiedniego kadru, nie zaś sprzęt, którym zdjęcie zostało zrobione – tłumaczy.

Mistrzostwa nie tylko dostarczą świetnej rozrywki, ale także staną się znakomitą okazją do doskonalenia swojego warsztatu – uczestnicy będą mogli wysłuchać krótkiego wykładu na temat fotografii oraz na żywo przysłuchiwać się obradom jury, oceniającego kolejne zdjęcia. Każde z nich może być źródłem inspiracji i pomysłów, zarówno dla hobbystów, jak i zawodowców.

W Mistrzostwach mogą wziąć udział fotografowie-amatorzy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania – wystarczy dokonać zgłoszenia do 21 marca pod adresem konkurs.impet@wp.pl. Szczegółowy regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa znajduje się na stronie internetowej stowarzyszenia. Udział w konkursie jest bezpłatny, zaś organizatorzy zapowiadają atrakcyjne nagrody. Najlepsze fotografie wezmą udział w wystawie pokonkursowej, zrealizowanej przez Stowarzyszenie IMPET. Konkurs organizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Zwycięzca Mistrzostw – czyli osoba, która wykona najlepszą fotografię, realizującą temat konkursu – otrzyma wyjątkową nagrodę: skórzany pasek do aparatu z napisem „Mistrz Łęczycy w Fotografii 2019”. Oprócz niego nagrody ufundowali organizatorzy – Stowarzyszenie IMPET, a także honorowy patron przedsięwzięcia, Burmistrz Miasta, Paweł Kulesza.